Aloitussivu

Haulikkoammunnat

Seuran ampumarata sijaitsee Huissilla , osoite Ampumaradantie 88 61350 Huissi

Alueella pistoolirata, pienoiskiväärirata,villikarjurata, hirvirata, luodikkorata ja haulikkoradat

Ratavastaavat:
Haulikko: Laitila Tuomas 0505051761
Hirvirata: Mika Pekkanen 0405335876
Villikarju: Lahti Jussi 0503622162
Practical: Peltonen Panu 0408680283
Pistooli: Rasku Hannu 0503498680
Luodikkorata: Löppönen Pasi 0400782531

Pienoiskivääri: Nyrhinen Jorma 0500661650

Ratojen vuorojen varaus Jukka Rasku, 0400-369516

Vakiovuorot 2021:

Pistoolirata:

Hirvirata:
Yleisiä harjoitusammuntoja ei järjestetä kesällä 2021. Kyläseurat järjestävät harjoitukset omille jäsenilleen. Hirvenmetsästykseen osallistumiseen kaudella 2021 ei tarvitse todistusta harjoitusammunnasta.

RHY:n merkkiammunnat
Torstaisin 1.7.2021 - 9.9.2021 klo:18.00-19.00 
Kokeeseen ilmoittauduttava 19:00 mennessä. Jousikoe suoritetaan välittömästi kiväärikokeen jälkeen. Jousikokeen suorittajien tulee ilmoittautua vastaanottajalle 19:00 mennessä.
Maksu 20€/koesuoritus, käteismaksu. Voimassa oleva metsästyskortti ja aseenkantolupa on vakuutusturvan takia ehdottimasti esitettävä ammunnanvalvojalle.
Koronapandemian vuoksi laki metsästyslain 21 §:n väliaikaisesta muuttamisesta tuli voimaan 4.5 ja on voimassa 31.7.2021 saakka. Jos ampumakoe on suoritettu 1.1.2017-31.7.2018, ampumakoe on voimassa 31.7.2021 saakka.

Haulikko rata:
To klo:17.00-21.00 harjoitusammunnat. 3.6.2021 alkaen, jatkuen elokuun loppuun. Naisilla omaa vuoroa ei vuonna 2021 ole.
Kierroksen hinta 3€/ 25 kiekkoa. Ampujilla oltava metsästyskortti, tai SAL:lin lisenssi vakuutusturvan takia.

Haulikkorata normaalisti auki 17.6. -21alkaen  aina torstaisin klo 17.00-21.00 molemmat radat käytössä. Juhannusviikon torstaina ei ammuntaa

Muut tapahtumat radoilla:

xx.-xx.9. HUISSI XII SYYS SRA, kaikki radat

Reserviläisten tapahtumat Ilmajoella

 

Reserviläisten tapahtumakalenteri

 

Metsästäjätutkinnot 2021

Metsästäjätutkintoon valmentava kurssi 30.6-3.7. Paikkana Riistavalli 30.6-2.7 klo 17:30 alkaen. Huissin ampumaradalla 3.7 klo 9:00 alkaen. Saatavilla metsästäjätutkinto-oppaita, hinta 30€.

 

Metsästäjätutkinnot:

Maanantaisin 14.6, 21.6, 5.7, 12.7, 2.8 ja 9.8. klo 18:00 Riistavallilla. Mukaan henkilötodistus, kynä ja kumi. Tutkintomaksu 20€/suorituskerta.

 

Tilaisuuksissa huomioidaan voimassa olevat koronarajoitukset. Tulethan vain terveenä paikalle!

 

Ilmoittautumiset ja tiedustelut Toiminnanohjaaja Mika Pekkanen, 040 5335 876 / Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Haulikkoammunnat alkaa 3.6.2021

Haulikkoammunnat alkavat torstaisin klo:17.00-21.00.
Ammunnat 3.6.2021 alkaen jatkuen elokuun loppuun. Naisilla omaa vuoroa ei tänä vuonna ole.
Kierroksen hinta 3€/ 25 kiekkoa. Ampujilla oltava metsästyskortti, tai SAL:lin lisenssi vakuutusturvan takia.

 

 

Ilmajoen MS ry:n talvikokouksessa palkitut

Vuoden metsästäjä: Jukka Siltala

Vuoden eränuori: Sarah Luoma

Vuoden eräkoira: Amerikankettukoira Vertti. Om. Seppo Rasku

Vuoden koekoira: Peltosaran Girppu. Om Marika Alanko

 

Kunniajäsenet -21:

Armas Tynjälä

Jukka Siltala

Jorma Salmi

 

 

Trap-rata suljettu

Ampumaradan trap-rata suljettu toistaiseksi. Heitinkoppi on purettu ja uusi on rakenteilla.

 

Tietoa säännöistä ja maksuista

Seuran säännöt, tietoa maksuista sekä vieraskortin/fasaaniluvan ostotiedot löytyvät sivuilta https://www.ilmajoenmetsastysseura.fi/index.php/seura/seuran-saannot

 

Pienpeto metsästyssopimus Peräseinäjoen MS

Ilmajoen MS on tehnyt pienpetometsästyssopimuksen Peräseinäjoen MS kanssa 4.1.2019 alkaen. Säännöt ovat samat kuin Kurikan MS kanssa tehdyssä sopimuksessa.

Yhteyshenkilöt
Ilmajoki Seppo Rajala 0400142731
Peräseinäjoki Aarno Kiviniemi 0500241556

 

 

Sopimus pienpetojen metsästykseen Kurikan MS

Kurikan metsästysseuran kanssa on tehty sopimus pienpetometsästyksestä rajojen pinnassa.

Sopimukseen →

Yhteyshenkilöt
Ilmajoki Reijo Lähde 0400563990
Kurikka Ari Laurila 0400786774

 

EU:n uusi tietosuoja-asetus

 

Ilmajoen Metsästysseura tiedottaa jäsenilleen

 

EU:n uusi tietosuoja-asetus

 

Ilmajoen Metsästysseura kerää jäseniltään jäsenhakemuksen yhteydessä, syntymäajan osoitteen ja sähköpostiositteen jäsenrekisteriinsä. Lisäksi mahdollinen maanomistus merkitään rekisteriin maanomistaja-statuksella, jäsenrekisterissä ei näy henkilön omistamia kiinteistöjä tai niiden pinta-aloja.

Jäsenrekisterissä olevia tietoja käytetään laskutukseen sekä mahdolliseen tiedottamiseen seuran toiminnasta. Lisäksi keräämme jäsenistämme rekisteriä hirvi- ja peurajahtiin osallistuvista henkilöistä ja heidän läsnäoloista jahdeissa.

Lue lisää...

Petoyhdyshenkilöt

Ilmajoen kunnan aluella tapahtuvista suupetohavainnoista on tehtävä ilmoitus jollekkin Ilmajoen Riistanhoityhdistyksen petoyhdyshenkilöistä. Suurpedoiksi lasketaan Suomessa karhu,susi, Ilves ja ahma. Havainnoiksi kelpaa näkö- ja jälkihavainnot. Petoyhdyshenkilö vie asian eteenpäin.

 

Petri Ala-Huikku

040 8727858

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Veli-Markku Hakola                 

040 5679218

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Timo Komsi     

040 5549468

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Mikko Pentinmäki

040 5470165

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Markku Ylinen

050-5118670

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Mika Pekkanen                          

040 5335876

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Mika Kannosto 0400 975029